Najčastejšie otázky

Užitočné rady na cesty

V prípade, že nenájdete odpoveď na vašu otázku, neváhajte a kontaktujte nás telefonicky alebo emailom. Radi vám poradíme.

Pre väčšinu karavanov postačuje štandardný vodičský preukaz skupiny B, ale pre ťažšie modely môže byť potrebný preukaz skupiny BE. Odporúčame vám skontrolovať hmotnostné limity pre vašu konkrétnu kategóriu vodičského preukazu. Vodičský preukaz skupiny B vám bude stačiť ak prípojné vozidlo presahuje 750 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3500 kg. Vodičský preukaz skupiny B s harmonizovaným kódom B96 je vhodný pre prípojné vozidlo, ktoré presahuje 750 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 3500 kg ale jazdná súprava nepresahuje 4250 kg. Vodičský preukaz skupiny BE je určený pre prípojné vozidlo, ktoré presahuje 750 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 4251 kg ale jazdná súprava nepresahuje 7000 kg (vodidlo do 3500 + príves do 3500 kg).

Pri výbere auta na ťahanie karavanu je dôležité brať do úvahy jeho ťažnú kapacitu. Tá by mala byť vyššia ako celková hmotnosť obytného prívesu. Dôležité je tiež zvážiť výkon a veľkosť vozidla. Odporúčame sa poradiť so špecialistom alebo skontrolovať technické parametre vášho vozidla, aby ste zabezpečili bezpečné a pohodlné cestovanie.

Parkovanie karavanu môže byť niekedy výzvou, preto je dobré vopred plánovať. V mestách a na verejných parkoviskách hľadajte priestory určené pre dlhšie vozidlá. V prírode rešpektujte miestne predpisy a nezanechávajte po sebe žiadny odpad. Taktiež odporúčame vyhľadať špeciálne vyhradené parkovacie plochy pre karavany.

Kempovanie s karavanom môže byť úžasným zážitkom. Na Slovensku a v mnohých európskych krajinách existuje množstvo kempov vybavených potrebnou infraštruktúrou. Pri voľnom kempovaní (wild camping) je však potrebné dodržiavať miestne zákony a regulácie. V niektorých krajinách je voľné kempovanie obmedzené alebo zakázané, preto sa vždy pred cestou informujte o miestnych pravidlách.

Pre jazdnú súpravu do 3500 kg diaľničnú známku nepotrebujete (diaľničná známka sa vzťahuje len na vozidlo). Pre jazdnú súpravu nad 3500 kg potrebujete (diaľničná známka sa vzťahuje aj na prípojné vozidlo).

Užitočné rady